Przyjemne z pożytecznym… to da się połączyć! Akcja „Rowerem do kultury” pokazała, że dzieci i młodzież wyśmienicie bawią się, jednocześnie zdobywając wiedzę o radomskiej wsi, wykazując się znajomością przepisów drogowych.

Teren Muzeum Wsi Radomskiej przystosowaliśmy dziś do funkcji rowerowego miasteczka ruchu drogowego. Uczestnicy eventu, w grupach, musieli przejechać wyznaczony szlak, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Po drodze przy najciekawszych zabytkach przewodnicy opowiadali oich historii. Uczestniczy mogli wziąć udział w konkursach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Jednocześnie w amfiteatrze na terenie Muzeum Wsi Radomskiej odbywały się występy uczniów szkół, które podczas kampanii przygotowały w szkołach ciekawe występy artystyczne i teatralne, promujące przepisy ruchu drogowego.

Wystąpili m.in. chór Kantylena z Zespół Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Radomiu z przedstawieniem „Milionerzy” oraz uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu ze scenkami nazwanymi „Telewizja Śniadaniowa”. Uczniowie klasy policyjnej ZDZ również dali ciekawy i głośny od huku wystrzałów pokaz obezwładniania „przeciwnika”.

Najwięcej emocji to widowisko akrobatyczne w humorystycznej oprawie Piotra Bielaka. Jest to seria numerów specjalnych do których w komicznych okolicznościach wciągani są śmiałkowie z publiczności.

Kampania edukacyjna Jesteś widoczny, Jesteś bezpieczny oraz inne akcje związane z profilaktyką dzieci i młodzieży organizowane są przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, oraz inne jednostki, takie jak WORD-y, od blisko 16 lat. W akcji w tym roku szkolnym wzięło udział ponad 130 szkół.